افتتاح نخستین «باغچه خبر» در تهران ,

۱۳۹۵/۹/۴ پنج شنبه
(0)
(0)
افتتاح نخستین «باغچه خبر» در تهران
افتتاح نخستین «باغچه خبر» در تهران
تاریخ انتشار :1395 پنج شنبه 4 شهریور ساعت 00:19 

به گزارش پایگاه خبری شهر تهران، نخستین پاتوق فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور، در مجموعه باغ پرندگان تهران به همت "گروه ناب" افتتاح شد. مسئولان مجموعه اسم این پاتوق را «باغچه خبر» گذاشتند و بنا شد از نیمه شهریور بخش‌های مختلف این پاتوق رونمایی شود؛ آلاچیق‌هایی در محیط باز جنگل لویزان که بعد از این پاتوقی برای کتابخوانی، برگزاری نمایشگاه‌های هنری و میزگردهای فرهنگی خواهد بود.
روز گذشته در این افتتاحیه که با حضور چند تن از فعالان فرهنگ، هنر، رسانه و محیط‌زیست برگزار شد، فضایی دو‌هزارمتری از باغ پرندگان تهران به «باغچه خبر» اختصاص یافت تا گروه‌های فرهنگ و هنر و رسانه در باغ پرندگان صاحب ٣ آلاچیق شوند، کلبه‌ای به‌عنوان کتابخانه، سالنی برای خبر و تبادل اطلاعاتی و دالانی برای نصب آثار عکاسی و نقاشی هنرمندان که بازدیدکننده‌ها هم از آن بهره بگیرند.
حمیدرضا نوروزی، بهره‌بردار باغ پرندگان به «شهروند» می‌گوید:  «ایده ما این بود که با توجه به برآمدن انسان از طبیعت و گرایش ذاتی آن به طبیعت، فرهنگ، هنر و رسانه هم تشنه طبیعت‌اند. فضای باغ پرندگان هم این عوامل را درخود دارد و هیچ المان شهری مثل آجر و بتن و ساختمان و صدای خودرو در آن نیست، بلکه فقط درخت است و برکه و آبشار و پرنده.» به گفته نوروزی محیط طبیعی این‌جا که ٣‌هزار پرنده را در خود جای داده، محلی برای تصویربرداری، ضبط مصاحبه، برگزاری میزگردهای فرهنگی، هنری و نشست‌های خبری خواهد بود.
مهدی جمشیدی مدیر مسئول "گروه ناب" هم جزییات افتتاحیه را این‌طور شرح می‌دهد: «در کلبه کتاب و باغچه کودک قرار است کتاب‌هایی درخصوص محیط‌ زیست، گردشگری، پرندگان، پرنده‌نگری و اکوتوریسم با کمک کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان و مخصوص کودکان و نوجوانان گرد‌آوری شود. از طرف دیگر، درهمین حوزه، کتاب‌هایی برای  بزرگسالان هم درنظر گرفته شده تا عرضه شود یا به فروش برسد.»او اضافه می‌کند: «در مسیر دالان ملت آثار هنرمندان برای بازدید عموم نصب می‌شود. رونمایی گالری‌های عکس نقاشی پرندگان و هم رونمایی از کتاب هنرمندان و فرهنگیان و نشست‌های خاص خبری حوزه محیط‌زیست، فرهنگ و هنر و گردشگری در این فضا امکان‌پذیر است. ازطرفی فضای ایجادشده لوکیشنی برای عکاسی، ضبط و فیلمبرداری، میزگرد خبر و محلی برای تبادلات فرهنگی خواهد بود تا شهروندان به جز محیط‌زیست با مسائل دیگر هم آشنا شوند. در آینده هم بخش‌های دیگری از این باغچه افتتاح شود، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»
درحاشیه مراسم افتتاحیه باغچه خبر، نمایش تغذیه پلیکان‌ها و بازدید از سالن گرمسیری پرندگان هم انجام شد. خداپرست، دامپزشک مجموعه باغ پرندگان تهران که در‌سال ٩٢ در شمال‌شرق به بهره‌برداری رسید، درباره پرندگان مجموعه می‌گوید: «٧٠‌درصد پرندگان مهاجرند اما شرایط را جوری مهیا کرده‌ایم که آب و هوای گرم و مرطوب برای زیستمندان مهیا باشد. دمای لازم برای همه آنها تأمین شده و شرایط عادی است تا زندگی شبیه زیستگاه اصلی خود را داشته باشد.» به گفته او، پرندگان از مراکز مختلف به این مجموعه آمده‌اند:   «بعضی از آنها درمحیط بسته شرایط خوبی نداشته و به این‌جا اهدا شده‌اند. از طریق سازمان محیط‌زیست تعدادی را تأمین کرده‌ایم و برخی را سازمان از شکارچیان گرفته و به مجموعه داده است.» اکنون ٣هزار بال پرنده در ١٦٨ گونه درمجموعه باغ پرندگان تهران گرد هم آمده‌اند. این مجموعه درخیابان هنگام، خیابان 35متری استقلال، خیابان کوهستان قرار دارد و از بزرگراه شهید بابایی، بعد از خروجی هنگام، از لاین کندروی شهرک امید به خیابان کوهستان می‌توان به آن رسید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر